Runecast Analyzer nedir?

OTD Blog | Mart 2021

Runecast Analyzer Nedir?Bu yazımda VMware ortamlarında kullanabileceğiniz mükemmel bir üründen bahsedeceğim. Bu ürün sayesinde VMware ortamında oluşan sorunlardan veya problemlerden detaylı olarak haberdar olabilir, tek bir arayüzden birden fazla bilgiye erişebiliriz. Oluşan sorunlar ile ilgili KB’lerde arama yapabilir, VMware ortamındaki hataları görebilir ve Log analizi yapabilirsiniz. Runecast Analyzer‘in yaptığı işlemleri kısaca inceleyelim.

Update 2020: Ürün’de çok ciddi yenilikler geldi bu yeniliklere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Runecast Analyzer 3.0

Ben bir süredir bu ürünü test ediyorum ve oldukça memnun kaldığımı söylemeliyim. Sürekli VMware ürünleri ile ilgili yazılar yazdığım için VMware kullanan kişi/firmalardan VMware ortamını nasıl analiz edebilirim şeklinde sorular geliyor. Tabi bu işi yapan birden fazla ürün var ancak bunların içerisinden en iyisini seçmek gerçekten zor. Runecast analyzer neredeyse bize uçtan uca bir hizmet sunuyor.

VMware KB Scan:

VMware ortamlarında bir sorun ile karşılaştığımızda ilk olarak VMware KB‘lerinde araştırma yapıyoruz. Yaşanan sorun doğrudan bir KB’ye işaret edebiliyor. Tabi bu süreçte araştırma yapmanızda bir zaman kaybına sebep oluyor. Eğer ortamınızda Runecast Analyzer kurulu ise bu ilemleri çok kolay birşekilde yapabiliyorsunuz. Yaşanan sorunların %90’ı bilinen problemlerden meydana geliyor. Yani sorunların karşılığında mutlaka bir KB oluyor. Runecast Analyzer sayesinde yapımızda oluşan problemlerden hem haberdar oluyoruz hemde sorunların direk karşılığını KB’lerde görebiliyoruz. Yani Runecast Analyzer bize oluşan sorunların hangi KB’ler ile çözüleceğinide gösteriyor. Runecast Analyzer, proaktif bir tarama yaparak VMware ortamında olan sorunları keşfetmek için VMware Knowledge Base‘lerini kullanır. Böylece Runecast Analyzer tarafından toplanan log’lar VMware Knowledge Base’ler ile karşılaştırılır ve çözüm olarak karşımıza çıkartılıyor. VMware KB’leri ara ara güncelleniyor. Yeni sürümler çıkınca KB’ler ile ilişkilendiriyorlar veya bu sürüme göre KB’yi güncelliyorlar. Bu durumda Runecast Analyzer’da kendi KB repository’sini güncelliyor. Yani yapınızdaki sorunlarda en güncel KB’leri runecast üzerinden inceleyebiliyorsunuz. Tabi KB güncellemeleri için Runecast Analyzer makinasının internet erişiminin olması gerekiyor eğer internet erişimi veremiyorsanız haftalık yayınlanan offline update dosyalarını runecast’e yükleyebilirsiniz. Böylece internet erişimi olmasa bilg güncel KB’lerden faydalanabileceksiniz.

Kısacası VMware KB tarama özelliği ile;

Tüm bu işlemlerin sonuçlarını isterseniz farklı formatlar ile de export edebilirsiniz.

Best practices ve Security Hardening checks:

Runecast Analyzer, konfigurasyonunuzu tarar ve bunun karşılığında size Best Practices’lerin ve Security Hardening check’lerin olduğu bir rapor sunar. VMware ortamlarında best practices oldukça önemlidir. Best Practices’lerin doğru olarak yapılandırıldığı ortamlarda sorun yaşama olasılığınız düştüğü gibi daha iyi bir performans ve güvenlik sağlar.


Bilgilerinizi Güncel Tutun

OTD Bilişim'in güncellenen bilgilendirmelerinden haberdar olmak olmak bülten aboneliği yapın.