Finans sektöründe Vmware altyapılarında Runecast ile avantajlar

OTD Blog | Eylül 2021

Finans sektöründe Vmware altyapılarında Runecast ile avantajlar 


Merhaba,

Finans sektöründe Vmware altyapılarında Runecast ile avantajlar isimli bu yazımda Runecast’ın finans sektöründe IT altyapılarına kazandırdığı avantajlar hakkında bilgi vereceğim.

 

Özellikle finans sektöründe çalışan kurumların IT altyapıları büyük ve karmaşıktır. Bu altyapılar güvenliğinin sağlanması ve patch management gibi operasyonel işlerinin yapılmasıda ciddi bir efor sarfettirmektedir. Bankalarda, IT operasyonlarının müşterilerimiz için maksimum güvenilirlik ve güvenlik sağlaması zorunludur.

Runecast özellikle banka gibi finans kuruluşlarında önemli roller oynamaktadır. Finans kuruluşlarının altyapıları oldukça kritikdir. Hizmet kesintisinin oluşması durumunda, oluşan sorunun en kısa süre içerisinde çözülmesi önem arz etmektedir. Runecast sayesinde özellikle finans kuruluşların IT altyapılarında oluşan sorunların kısa sürede çözebilirsiniz. Burada oluşan sorunlar diye örnek verdim ancak oluşabilecek sorunlarıda daha hiç yaşanmadan bile çözebilirsiniz. Runecast’ın proaktif yaklaşımı sayesinde oluşabilecek sorunları çok öncesinde tespit edebilir ve gerekli müdahalelerde bulunabilirsiniz.


Runecast; AWS, Azure, VMware ve Kubernetes ortamlarınızı proaktif bir şekilde izleyebilirsiniz. Runecast’in sizlere sağlamış olduğu operasyonel şeffaflık, altyapınızı kolay bir şekilde yönetmenize olanak sağlayacaktır. Runecast Analyzer, IT’de çalışan kişilerin yapmış olduğu risk azaltma ve diğer bakım projelerinde reaktif olarak çalışarak harcadığı zamanı azaltmak için etkin bir şekilde kullanılabilir. Böylece IT personellerinin zamanlarını boşa çıkarır.Özellikle finans sektörlerinde VMware ürünleri çok fazla kullanılmaktadır. Runecast’in VMware ürünleri üzerinde önemli faydalar sağlamaktadır. Örneğin Runecast’in Configuration Vault özelliği sayesinde VMware altyapınızda oluşan konfigurasyon farklılıklarını dashboard üzerinde gösterir. Üstelik VMware tarafında, VMware vSphere, VMware Horizon, NSX ve vCloud Director’un support’u bulunmaktadır. Büyük ölçekli firmaların IT altyapılarına yapacağı yatırımlar kolay olmaz. Bunun öncesinde planlama yapılması gerekmektedir. Büyüme raporlarının çıkarılması ve bunların yorumlanması oldukça önemlidir. 2020 yılında sahip olduğunuz toplam vCPU miktarı ile 2019’da sahip olduğunuz vCPU miktarını basit bir şekilde görebilirsiniz. Configuration Vault’un asıl amacı aslında konfigurasyon farklılıkların sizlere gösterilmesidir.

Bir başka örnek verecek olursak, Best Practices özelliği sayesinde VMware altyapılarınızı anlık olarak takip eder ve VMware Best Practices’ler ile karşılaştırarak size çözüm konusunda çeşitli öneriler ve uyarılarda bulunur. Finans sektöründe özellikle belirli standartlara göre altyapınızı hazırlamanız gerekmektedir. Eğer standartların dışında çeşitli kurulumlar yaparsanız, bu ilerleyen zamanlarda yönetim ve konfigurasyon süreçlerinde sizlere çeşitli sorunlar çıkaracaktır.


Finans sektöründe özellikle güvenlik oldukça önemli olduğunu belirtmiştim. Runecast ile AWS, Azure, Kubernetes ve VMware altyapılarının güvenliğini sağlayabilirsiniz. CIS Benchmarks, NIST, HIPAA, PCI DSS, DISA STIG, BSI IT-Grundschutz, ISO 27001, GDPR gibi standartlara göre anlık denetim yapar, bulunan sorunları ilgili dökümanlar ile eşleştirerek karşınıza getirir. Böylece güvenlik zaafiyetlerini tek bir ekrandan yönetebilirsiniz. Security Compliance özelliği otomatik çalıştığı için AWS, Azure, VMware, Kubernetes gibi ortamların en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Manuel çalışmayı ortadan kaldırır. Üstelik karşınıza çıkan sonuçları skor ve sınıflandırarak önem sırasını belirtir. Ayrıca bu sonuçları export edebildiğinize belirtmek isterim.

Runecast kullanıyorsanız, önceden sorun gidermeye harcadığınız zamanı %90 oranında düşürebilirsiniz. Sorunları proaktif olarak belirleyip düzelttiğiniz için zamandan önemli ölçüde tasarruf edersiniz. Bir güvenlik ihlali durumunda itibarın zarar görmesine yönelik hesaplanamayan maliyetlerin önüne geçmiş olursunuz.

İyi çalışmalar.

 


Bilgilerinizi Güncel Tutun

OTD Bilişim'in güncellenen bilgilendirmelerinden haberdar olmak olmak bülten aboneliği yapın.