Datacenter firmalarında Vmware altyapılarında Runecast ile avantajlar

OTD Blog | Eylül 2021

Datacenter firmalarında Vmware altyapılarında Runecast ile avantajlar


Merhaba,

Datacenter firmalarında Vmware altyapılarında Runecast ile avantajlar isimli bu yazımda datacenter ortamlarında Runecast kullanmanın operasyonel faydalarından bahsedeceğim.

Datacenter gibi ortamlarda genellikle tek bir VMware ortamı yoktur. Birden fazla VMware ortamı olduğu için bu ortamları aynı anda hepsine hakim olmak oldukça zordur. Bunu yapmanız için ciddi bir personel yatırımıda yapmanız gerekiyor. Bu tarz ortamlarda genellikle 3 party ürünler kullanılır ve bu ürünler sayesinde altyapının hem sürekliliği hemde güvenliği sağlanır. Eğer böyle bir altyapıyı proaktif olarak izlemezseniz olası bir zaafiyet durumunda çok daha ağır sonuçlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Altyapının proaktif olarak izlenmesi önemlidir. Ayrıca sorun anında hızlı müdahaleler ile kısa sürede çözüm üretmek önemlidir.

 


Örneğin altyapınızda 100 adet ESXi Server bulunuyor. 100 tane ESXi var ise ortalama 2000 adet virtual machine ‘de var olduğunu düşünelim. Böyle büyük bir altyapıda update/upgrade yönetimi kolay değildir. Çalışan donanımların version uyumluluğunu, driver ve firmware uyumluluğuna çok dikkat etmek gerekir. Fiziksel donanım uyumluluğunu eğer control etmezseniz sorun anında vendor üzerinden destek alamazsınız. Ayrıca donanım uyumsuzluğundan dolayı altyapının tutarsız çalışmasına sebep olabilir. Runecast sayesinde altyapınızı üst seviyeden izleyebilir, donanım uyumluluklarnı seçmiş olduğunuz ESXi versiyonuna göre simule edebilir ve bunun neticesinde almanız gereken aksiyonları update veya upgrade işlemine başlamadan önce kolaylıkla görebilirsiniz.

  


Yukarıda sayılar ile örnek vermiştim ancak aynı şekilde devam etmek istiyorum. 100 ESXi, 2000 virtual machine’İn olduğu ortamda örneğin versiyon kaynaklı bir bug ile karşılaşabilirsiniz. VMware üzerinde bir sorun yaşamadan önce genellikle log’larda sorun ile ilgili loglar atılır. Burada eğer log’ları her gün her dakika takip etmiyorsanız sorunu tespit edemezsiniz. Runecast üzerinde bulunan Log Inspector özelliği sayesinde anlık olarak log’ları izleyebilir ve bu log’ları filtreleyebilrisiniz. Log Inspector içerisinde sizin belirtmiş olduğunuz başlıkları aratabilir ve bunları inceleyebilirsiniz. Log KBs Discovered özelliği sayesinde ise altyapınız sürekli olarak izlenir ve log’larda bulunan sorunlar KB’ler ile karşılaştırılır. Böylece bir sorun yaşamadan önce altyapınızı analiz edebilirsiniz. Üstelik bunların hepsini otomatik bir şekilde yaptığı için IT personellerine ciddi bir zaman kazancı sağlayacaktır.

 

 

En önemli bölüm güvenlik zafiyetleri aslında. Güvenlik günümüzde oldukça önemli. Yönetmiş olduğunuz altyapının belirli standartlarda olması gerekmektedir. Eğer bu standartları sağlamazsanız güvenlik riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Security Compliance özelliği sayesinde, CIS Benchmarks, NIST, HIPAA, PCI DSS,DISA STIG, BSI IT-Grundschutz, ISO 27001, GDPR gibi standartlara göre anlık denetim yapar ve altyapınınzda bulunan güvenlik standartları dışında olan açıklar raporlanır. Bu oldukça önemlidir. Çünkü IT personelleri bu kadar detaylı bir analiz yapamaz. Çünkü bu analizleri yapmak için ciddi bir insan kaynağı ve ciddi bir zaman gerektirir. Çünkü bu analizlerin yapılması raporlanması, hazırlanması ve analiz edilmesi ciddi bir zaman kaybıdır ve oldukça zordur.

Datacenter gibi birden fazla VMware ortamının bulunduğu veya Runecast kesinlikle kullanılması gerekiyor. Proaktif bir şekilde ortamınızı anlık olarak kontrol eder ve bu sayede altyapınızda güvenle çalışabilirsiniz. Runecast ile güvenlik, update/upgrade uyumluluğu, donanım uyumluluğu, log incelemesi, VMware KB analizi gibi işlemleri otomatize edebilirsiniz. Böylece IT personellerinin zaman kaybının önüne geçmiş olursunuz.

Runecast Vmware Analyzer – Türkiye Distribütör firması “OTD Bilişim” satış ekibi otd.salesgrp@onlineteknikdestek.com  ile iletişime geçebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

 

Bilgilerinizi Güncel Tutun

OTD Bilişim'in güncellenen bilgilendirmelerinden haberdar olmak olmak bülten aboneliği yapın.