Vmware altyapılarında Runecast ve Garland ile mutlak görünürlük

OTD Blog | Eylül 2021

Vmware altyapılarında Runecast ve Garland ile mutlak görünürlük


Vmware altyapılarında Runecast ve Garland ile mutlak görünürlük isimli bu yazımda sizlere Runecast’ın VMware ortmaında faydalarından bahsederken, Garland ürünü hakkında da kısaca bilgi vereceğim.


Runecast sayesinde VMware altyapılarınızı uçtan uca izleyebilir ve en önemlisi proaktif müdahalede bulunabiilrsiniz.

VMware altyapılarını herkes kurabilir herkes yapılandırabilir ancak belirli standartlara göre kurmak dikkat ve özen gösteren bir süreçtir. VMware’İn yayınlamış olduğu Best Practices dökümanlarına göre altyapının hazırlanması süreçlerinde genellikle gözden kaçırdığınız bazı noktalar olur. Bu süreçte eğer dikkatli olmazsanız altyapınızda sorunlar çıkabilir ve ilerleyen süreçlerde VMware altyapınızda yönetim ve konfigurasyon anlamında sorunlar yaşayabilirsiniz.

Runecast Analyzer, yukarıda belirtmiş olduğum tüm altyapıları tarar ve Best Practices’e aykırı bir durum var ise bunu size bildirir, tüm bunlara ek olarak Security Hardening kontrollerini sağlar. AWS, Azure, Kubernetes ve VMware için güvenlik açığı yönetimizi ve güvenlik standartlarına uygunluk denetiminizi Runecast sayesinde otomatikleştirebilirsiniz.Runecast Analyzer
ile VMware ortamlarındaki konfigurasyon hatalarını çıkartabilir ve log analizini yapabilirsiniz. VMware üzerinde bulunan host’ların ve vCenter’ın log’larını toplayarak bunu analiz eder, eğer herhangi bir error verya warning var ise bunu KB’ler ile ilişkilendirerek sizin karşınıza çıkartır. Ayrıca mevcut konfigurasyonuzu tarayıp sizin karşınıza bir rapor sunar. VMware Best practices’leri ile konfigurasyonunuz karşılaştırılarak analiz yapılır. Böylece yapınızda hangi konfigurasyonun yanlış olduğunu kendinizde görebilirsiniz.

Yukarıdada belirttiğim gibi Runecast Analyzer ortamınızda kurulu ise VMware ortamınızda oluşan sorunları log’lardan tespit ederek karşınıza çözümü olan KB’yi önerir. Sorunların %90’ı bilinen sorun olduğu için log’lardan KB’leri eşleştirmek kesin çözümler sunuyor. RuneCast Analyzer bu işi otomatik olarak yaparak hem sizin araştırma sürenizi minimum’a indirir hemde kesin sonuçlar elde eder.

Runecast VMware altyapılarında sizlere kolaylıklar sağlarken size başka bir ürün hakkında da bilgi vermek istiyorum.


VMware altyapınızı yönetirken network trafiğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Public ve Private cloud’larda iş yüklerinde doğal olarak kör noktalar vardır. Firmalar genellikle bulutta paket verileri almak, işlemek ve dağıtmak için bu iş yüklerine sınırlı erişim sunar. Ayrıca, sağladıkları görünürlük, kullanıcıların öğrenmesi için pahalı ve karmaşıktır. Bu, sorun giderme, tanılama için sınırlı uygulama ve ağ izlemenin yanı sıra tehdit avcılığı ve adli tıp için güvenlik izlemesine yol açar.

Garland Prisms buluta özgüdür; bulut için, bulutta geliştirildi. AWS'de dağıtılan Global SaaS Manager aracılığıyla, hem Public hem de Private ortamlar için basit ve kullanımı kolay bir yönetim platformu vardır. Prisms aynı zamanda VMware, Hyper-V ve KVM private bulutları ile AWS, Azure, Google ve IBM public bulutlarında çalışan tek bir hybrid bulut ortamıyla platformdan bağımsızdır. Basitleştirilmiş lisanslama modelimizin yanı sıra bu, ister bir bulut iş yükü ister daha fazla bulut iş yükü kullanıyor olun, sorunsuz bir dağıtım oluşturur.

Garland Prisms, hem Public hem de Private Bulut ortamları için ideal çözümdür. Güçlü bir işleme işlevi, esnek dağıtım ve bulut için tasarlanmış bir çözümle Prisms, bugün işletmeler için açık ara en kolay ve en uygun maliyetli çözümdür.


Garland Prisms, paket yansıtma için host-based salt okunur bir sensördür. Container’lerden, sanal makinelerden ve Kubernete iş yüklerinden gelen trafiği güvenilir izleme araçlarınıza mirror edebilirsiniz. Sensör, dinamik iş yüklerinizden güvenli bir şekilde trafik alır ve paketlerin asla kaçırılmaması için onlarla birlikte ölçeklenir. Gelişmiş filtreleme ve işleme ile Garland Prisms, trafiği herhangi bir yönlendirilebilir IP adresine dağıtmanıza ve izleme gereksinimlerinizi karşılamak için birden çok hedefe çoğaltmanıza olanak tanır.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.