Ağ Segmentasyonunu Basitleştirme

SCADAfence ile Ağ Segmentasyonunun Basitleştirilmesi

OT Ağ Segmentasyon Zorlukları 

Çok da uzak olmayan geçmişte, yaşamsal sistemler dış tehditlerden asıl olarak anlamı diğer ağlar ve İnternet ile etkileşimi engellemek için sistemlerin iletişimlerini kesmek olan “hava aralığı” aracılığıyla korunurdu. 

Bugün, 4. sanayi devriminin ortasında, artan bağlanabilirlik düzeylerinin hava aralığının ilgisini tamamen ortadan kaldırarak kurumları güçlendirmesi ve hala rekabet eder halde tutması gerekmektedir. 

Artan bağlanabilirliğe yönelik bu trend, OT ağlarını savunmasız hale getirerek bir dizi yeni saldırı vektörlerine maruz bırakmaktadır. Bu riskleri hafifletmek adına, kurumlar ağ segmentasyonunu uygulamak için güvenlik duvarı teknolojilerini kullanmaktadırlar. 

Meşgul iç OT ağlarında segmentasyon işlemi bilinen BT Sınır koruma yöntemlerinden farklıdır. Bağlantıların aralığı ve karmaşıklığı çok daha yüksektir ve üretim süreçlerinin önem düzeyi kurum sınırından geçen günlük ofis trafiğinden çok daha fazladır. Bu durum özellikle çok sayıda güvenlik duvarı dağıtıldığında ve mikro segmentasyon hedeflendiğinde ortaya çıkar. 

Uygun şekilde yapıldığında segmentasyon OT ağlarının güvenliğini artırırken, bu yatırımı etkili hale getirmek için halen göz önünde bulundurulması gereken büyük zorluklar ve muhtemel zayıflıklar söz konusudur.

Dökümanın tamamını indirmek için Tıklayınız  >>


Katalog Başvurusu

Formu doldurduktan sonra indirme linkine aşağıda ulaşacaksınız.