Siber Güvenlik Çözümleri - Oldsmar Saldırısı | SCADAfence

ST Otomasyon Dergisi | Mayıs 2021

Oldsmar saldırısından çıkarılacak dersler & güvenlik liderlerinin atacağı adımlar Siber Güvenlik Çözümleri 

OTD Bilişim’den Eray Atlas, siber saldırıdan çıkarılması gereken dersleri Siber güvenlik çözümleri, ama en önemlisi de son birkaç yıldır bu tür sorunları ne şekilde çözmeye çalıştıklarını endüstriyel siber güvenlik ürünlerinden gerçek örneklerle paylaştı.

Birkaç gündür siber güvenlik alanında çalışan gazeteciler ile ICS güvenlik topluluğu, Oldsmar Florida su sistemine yapılan siber saldırıyı tartışıyor ki artık bu bıkkınlık verecek dereceye geldi. Pek çok kişi, bu “haber” konusunu ancak haberlere düştükten sonra konuşmaya başladı. Oysa biz çoğu müşterilerimizle bu konuyu uzun zamandır konuşuyorduk. Bu yazıda bu siber saldırıdan çıkardığımız dersleri, ama en önemlisi de son birkaç yıldır bu tür sorunları ne şekilde çözmeye çalıştığımızı endüstriyel siber güvenlik ürünlerimizden gerçek örneklerle göstereceğim.

 

OLDSMAR SU TESİSİ SALDIRISI - Siber Güvenlik Çözümleri

5 Şubat tarihinde bir hacker, Oldsmar, Florida su arıtma sistemine erişim sağladı ve tesisin operasyonel kontrolünü ele geçirdi. Sudaki sodyum hidroksit içeriğini geçici bir süreliğe zehirli düzeylere çıkardı. Oldsmar tesisi, 15,000 sakini bulunan şehrin ana içme suyu kaynağıdır. Neyse ki tesis operatörü, suyu normal düzeye döndürmeyi başardı. Bu olay, eyalet altyapısının küresel ölçekte güvenlik düzeyinin ele alınmasına sebep oldu.
Bilgilerinizi Güncel Tutun

OTD Bilişim'in güncellenen bilgilendirmelerinden haberdar olmak olmak bülten aboneliği yapın.